2008.04.15 11:50
Ha megvizsgáljuk a legsikeresebb részvény, árutőzsdei, illetve deviza piaci kereskedők közös jellemvonásait, és az általuk megfogalmazott legfontosabb kereskedési irányelveket, akkor szinte ugyanazokkal az alapelvekkel találkozunk mindannyiuk esetében. Ezen kereskedési szabályok betartása minden tőzsdéző számára ajánlatos, és nagyban növelheti tőzsdei ügyleteink sikerességét.A következőkben a Jack Schwager által top traderekkel készített interjúkból válogattuk ki azon főbb pontokat, amelyek szigorú betartásával a "sztár" kereskedők saját eredméyeiket magyarázták.
Kereskedési szabályok 1
Nézzük hát, milyen szabályokat követnek a "nagyok", mint Richard Dennis, Michael Marcus, Bruce Kovner vagy William O’Neil. Összefoglalásképpen mindnyájukról elmondható, hogy pár ezer dolláros kerekedési számlájuk dollár százmilliósra duzzadt az évek alatt, de a sikerhez vezető út egyikük esetében sem volt zökkenőmentes. Mindnyájan szenvedtek el jelentős veszteségeket, és a "nagy bukókat" alapvetően a következőkben leírt szabályok némelyikének felrúgásával magyarázták.
1.Lovagold meg a trendet, ne próbáld eltalálni a piac alját vagy a tetejét!
A tőzsde világában a piac aljának illetve tetejének eltalálása a szerencsejáték kategóriába tartozik. A befektetőnek sokkal inkább arra kell törekednie, hogy azonosítsa, hogy emelkedő vagy csökkenő trend jellemzi-e a piacot, és ezt követően a trend irányába vegyen fel pozíciót. Ha sikerült elkapni a trendet, akkor igyekezzünk minél hosszabban meglovagolni azt.
Klikk a képre! |
2. Ne kereskedjünk a trendeddel szemben
A tőzsdei árfolyamok nem egyenes vonal mentén mozognak, hanem emelkedő és csökkenő hullámok formájában váltakoznak. Mint az a Dow Jones hosszú távú grafikonján is látszik, emelkedő trendben az emelkedő hullámok a hosszabbak, a csökkenő hullámok a rövidebbek, még medve piacon a csökkenő hullámok hosszabbak, és az emelkedő hullámok a rövidebbek.
Ha a trend irányába kereskedünk, sokkal nagyobb az esélyünk arra, hogy jó irányba veszünk fel pozíciót, még a trenddel szembeni kereskedés esetén a "bukó" ügyleteknek lesz nagyobb a valószínűsége.
Klikk a képre! |
3. A veszteséges pozíciókat mindig fegyelmezetten zárjuk le, ne hagyjuk árfolyamveszteségünket óriásira duzzadni
A veszteséges pozíciók a tőzsdei kereskedés elkerülhetetlen járulékai, az olyan befektető, aki minden tranzakcióján csak nyer, sajnos csak álmainkban létezik. Az igazán sikeres tőzsdei kereskedő nem attól jó, hogy folyamatosan eltalálja a piac irányát, hanem sokkal inkább attól, hogy megfelelően kezeli a kockázatot. A kockázatkezelés lényege a tőzsde világában úgy summázható, hogy a veszteséges pozíciót időben elvágjuk, még a nyereségeseket futni hagyjuk. Amennyiben az árfolyam áttöri azt a meghatározó szintet, amihez a stop-loss (veszteséges pozíciót záró) megbízást kötöttük, akkor mindféle hezitálás nélkül zárjuk a pozíciót. A stop loss szintet soha se változtassuk, úgy, hogy az elszenvedhető vesztesség mértéke növekedjen.
A következő MTelekom grafikon jól példázza, hogy az a befektető, aki az 2000-ben, az informatikai részvényekhez kapcsolódó buborék idején 2500 Ft környékén vett a telekom papírból, és az előzőekben leírt szabályt nem tartotta be, óriási vesztességeknek tette ki magát.
Klikk a képre! |
4. Mindig használjunk stop loss megbízást
A stop loss megbízások fontosságát már az előző pontban is hangsúlyoztuk. A stop loss nem más mint egy olyan megbízás, amellyel a számunkra kedvezőtlen árfolyam-elmozdulások esetén, még elviselhető vesztességgel zárjuk a pozíciónkat, így megkímélve magunkat annak a kockázatától, hogy a piaccal szembe haladva vesztességünk óriásira dagadjon. Online kereskedési rendszerek esetén a stop loss megbízások egyszerűen, pár másodperc alatt megadhatóak.
5. Figyeljünk a megfelelő hozam kockázat szintekre
Tőzsdei kereskedésünk során a piac pontos irányát előre meghatározni, illetve azt befolyásolni nincsen módunk. Ez egyetlen, dolog amit megtehetünk, hogy kontroláljuk vesztességeink és nyereségeink mértékét. Természetesen az a fő törekvésünk, hogy vesztességeinket időben elvágjuk, még a nyereséges pozíciókat hízni hagyjuk. Tőzsdei kereskedők hüvelyk új szabályként az 1:3 arányt szokták ajánlani, vagyis egy egység kockázattal szemben minimális három egység hozammal kalkuláljunk, és akkor kezdjünk egy ügyletbe, ha ezen arányok teljesülésére esélyt látunk.
A következő grafikonon az arany árfolyamgörbéje látható, amely 2008 január első kereskedési napjaiban kitört addigi kereskedési sávjából, amikor a 850 dolláros árszint fölé került az árfolyam. A fölfelé történő kitörés vételi jelzést adott a befektetőknek. Még mielőtt vételi pozíciót nyitnánk, már azon gondolkozunk, hogy amennyiben számunkra kedvezőtlenül alakulnak az árfolyamok, akkor hol vágjuk el a vesztességet. A Példában ez az árszint a 800 dolláros unciánkénti aranyár. Célárfolyamként a kerek 1000 dolláros árfolyamot határozzuk meg, de biztosra akarunk menni, így már 995 dollárra tesszük be a vételt lezáró eladási megbízást. Az előbb említett 1:3 kockázat hozam arány esetünkben így fennáll, valamint a meglévő trend irányába kereskedünk, tehát nagyobb a valószínűsége annak, hogy pozitív kimenetele lesz tranzakciónknak.
Klikk a képre! |
Kereskedési szabályok 2
6. Védjük meg a kereskedési tőkénket
Az előzőekben már részleteztük, hogy a veszteséges pozíciók a tőzsdézés elkerülhetetlen velejárói. Ebből kifolyólag szigorú szabályokat kell alkalmaznunk kereskedési tőkék megvédése érdekében, hiszen egy tőzsdei kereskedő sem örül annak, ha pár tranzakció után tőkeszámlája egyenlege töredéke lesz regi önmagának. A stop loss megbízások használatával úgy kell sáfárkodnunk, hogy egy adott pozíción ne veszítsünk több pénzt, mint a kereskedési tőkénk 5%-a. A határidős piacokon, tőkeáttétellel kereskedő befektetők esetében ez a határ 2%.
Ha egy befektetőnek 2.000.000 Ft van a tőkeszámláján, és 150 db OTP részvényt vásárol 7000 Ft/db árfolyamon, akkor az előzőekben említett 5%-os szabály alapján 100,000 Ft-ban maximalizálja az elszenvedhető vesztesség mértékét. (A 2 millió Ft-os kereskedési tőkénk 5%-a 100,000 Ft) Ez a 100,000 Ft részvényenként 650 Ft-os vesztesség elszenvedését teszi lehetővé, tehát 6350 Ft-os OTP árfolyam esetén a befektető belátja, hogy rossz irányba spekulált, és lezárja pozícióját, megvédve ezáltal kereskedési tőkéjét a további árfolyam eróziótól.
7.Ne kereskedd túl magad!
A spekulánsokat gyakran elkapja a kereskedési "láz" és szinte ész nélkül adnak-vesznek a piacokon. Ez senkinek nem jó, leszámítva brókercégünket. Csak akkor vegyünk fel pozíciót, ha a hozam -kockázat arányok a mi oldalunkon állnak.
8. Ha van egy nyerő pozíciód, ne add vissza a piacnak a nyereséged!
Amennyiben egy tranzakción már nyereséget értünk el, akkor nem szabad hagyni, hogy a már nyerő pozíció bukóra váltson, amennyiben hírtelen fordul a piac. Ezt legegyszerűbben a már sokat emlegetett stop loss szint emelésével tudjuk elérni, azaz egy már nyerőben lévő vételi pozíció esetén nem engedjük, hogy az a vételi ár alatt záródjon. Általános módszer továbbá, hogy ha már egyszer megkerestük a "kockázatot" az-az a stop loss szint által eredetileg beállított, maximálisan elszenvedhető vesztességet, akkor biztosítsuk be ezt a nyereséget a stop loss szint emelésével, ha már jelentősebb "nyerőben" van pozíciónk.
9. Soha ne "hígítsuk" a veszteséges pozíciókat
Gyakori befektetői hiba, a már veszteséges pozíciók úgynevezett hígítása, amikor is vételi pozíció esetén alacsonyabb árszinteken még bevásárol a spekuláns, azzal a deklarált céllal, hogy javítsa a bekerülési árat. Ilyenkor nem csinálunk mást, mint a piaccal szembe haladva sokkal nagyobb potenciális veszteségnek tesszük ki magunkat. Mint már írtuk, a veszteséges pozíciókat nem hígítani kell, hanem le kell zárni azokat!
10. Csak a nyereséges ügyletekre nyissunk újabb pozíciókat (piramisépítés)
Amennyiben sikerült meglovagolni a trendet, és felvett pozíciónkon már nyereség alakult ki, akkor gondolkodhatunk újabb pozíciók felvételén. Ilyenkor a követendő szabály az, hogy a meglévő részvénymennyiség felével növeljük befektetés állományunkat. Ha egy befektető 400 Rába részvénnyel rendelkezik, és úgy érzi, megfogta az emelkedő trendet, akkor 200 Rábával bővíti portfolióját, és végül még 100 részvényt vásárol, mint ez a következő ábrán is látható. A fordulós jelre a befektető mind a 700 részvényt értékesítette a piacon.
Klikk a képre! |
Ha úgy érezzük lemaradtunk egy kereskedési lehetőségről, ne kergessük a piacot, várjunk türelemmel, a piacon mindig vannak jó beszállási pontok. A már említett részvénypiaci hullámmozgásokból adódóan emelkedő trendben a sorozatos csökkenő hullámok kínálnak jó vételi lehetőséget, még olyan termékek esetében, amelyeket csökkenő trend jellemez, a korrekciós emelkedő hullámokat lehet eladási pozíciók nyitására kihasználni.
12. Legyünk fegyelmezettek, tartsuk be szabályainkat
A gyakorlat azt mutatja, hogy a nagy tőzsdei bukások alapvetően az előző irányelvek be nem tartásából, illetve saját magunk által alkotott kereskedési szabályok felrúgásából fakadnak. A fegyelemnek így különösen nagy a jelentősége a tőzsdei kereskedésben, ami leginkább a veszteséges pozíciók időbeni le nem zárásában nyilvánul meg, de nagy önfegyelemmel kell a nyereséges pozíciók megtartásához is, bár kereskedésünk fő célja a hosszú távú eredményesség és nem az egyes pozíciók eredménymaximalizálása kell hogy legyen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése